Archiwum miesiąca: marzec 2020

Senat RP uczcił 30. rocznicę reformy samorządowej

VII posiedzenie Senatu RP w dn. 12-13 marca 2020 r.

Na swoim ostatnim marcowym posiedzeniu Senat RP podjął okolicznościową uchwałę w związku z 30. rocznicą uchwalenia reformy samorządowej. Inicjatywę ustawodawczą w tej kwestii podjął Senat I kadencji przyjmując 18 stycznia 1990 r. pakiet ustaw samorządowych. Sejm kontraktowy ustawę o samorządzie terytorialnym uchwalił 8 marca 1990 r. Utworzono 574 miast, 255 gmin miejskich i 2128 gmin wiejskich. Łącznie 2957 jednostek.

Reforma samorządowa polegała przede wszystkim na przełamaniu monopolu totalitarnego państwa: politycznego – został przełamany dzięki wolnym wyborom; pozbawiono jednolitej władzy państwowej – terenowe organy administracji państwowej które nie miały osobowości prawnej a tylko administrowały majątkiem państwowym, samorządy natomiast dostały autonomię (posiadają osobowość prawną); usamodzielnieniu finansowym gmin – terenowe organy administracji państwowej do tej pory działały w ramach budżetu państwa oraz przekazano samorządom pracowników, dotąd zatrudnionych w administracji państwowej.

Czytaj dalej

VII posiedzenie Senatu RP w dn. 12-13 marca 2020 r.

VII posiedzenie Senatu RP w dn. 12-13 marca 2020 r.

W dniach 12-13 marca br. odbyło się siódme posiedzenie Senatu RP. Posiedzenie odbyło się w trudnej atmosferze, ponieważ jak poinformował na początku posiedzenia marszałek Tomasz Grodzki, że jedna z osób z obrębu Senatu w tej chwili podlega badaniu na obecność koronawirusa i jeśli okaże się, że wynik jest pozytywny, to wszystkich nas czeka poddanie się procedurze opisanej w zarządzeniach sanitarno-epidemiologicznych, mianowicie kwarantannie wraz z poddaniem się dwukrotnemu badaniu testem na obecność koronawirusa. Ci, którzy będą mieli wynik ujemny, będą mogli udać się do domu; ci, którzy będą mieli wynik dodani, ale bez objawów, będą podlegali kwarantannie. Po kilku godzinach okazało się, że wynik badania jest ujemny i można było obradować.

Czytaj dalej

VI posiedzenie Senatu RP w dn. 6 marca 2020 r.

6 marca br. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Senatu RP dotyczące przyjęcia ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2
i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, w tym zasady
i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia – 6 – i przecięcia dróg szerzenia się tej choroby zakaźnej. Zgodnie art. 2 ust. 1 przepisy ustawy stosuje się do zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej dalej „COVID-19”. Określone zostały zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń. Świadczenia opieki zdrowotnej wykonywane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Powyższa ustawa została przyjęta bez poprawek.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w dn. 2 marca 2020 r.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w dn. 2 marca 2020 r.

W dniu 2 marca br. odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej połączone z seminarium zatytułowanym „Stan finansów samorządowych – diagnoza i wyzwania”.

Podczas posiedzenia zaprezentowano 4 projekty ustaw: dwa projekty  ustaw o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, projekt ustawy o subwencji rozwojowej oraz projekt ustawy o subwencji ekologicznej.

Czytaj dalej