Archiwum miesiąca: październik 2020

80. rocznica Bitwy o Anglię

80. rocznica Bitwy o Anglię – 28.10.2020 r.

Senat w dniu 28 października 2020 r. podjął uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę Bitwy o Anglię i jej Polskich Bohaterów. Trwała od 10 lipca do 31 października 1940 r. i toczyła się nad południową i centralną Anglią pomiędzy niemieckim Luftwaffe a brytyjskim RAF-em.

Jak się później okazało była kluczowym wydarzeniem w dziejach II wojny światowej. Utworzone polskie dywizjony myśliwskie – 302 „Poznański” i 303 „Warszawski” oraz dywizjony bombowe – 300 „Ziemi Mazowieckiej” i 301 „Ziemi Pomorskiej” weszły do walki w najcięższym okresie bitwy o Anglię. Wzięło w niej udział 145 polskich pilotów, którzy bojowo latali w 27 dywizjonach RAF. Na szczęście dla dziejów historii świata i dla dziejów Wielkiej Brytanii bitwa ta została przez lotnictwo RAF wygrana. Jak wyglądałby świat, jak wyglądałaby Europa, gdyby Bitwa o Anglię została przegrana? Wszyscy mogą to sobie doskonale wyobrazić. Obrona Wielkiej Brytanii mogła być i była skuteczna dzięki 3 filarom obrony. Pierwszy – to dywizjony myśliwskie, drugi – istniejąca wówczas w Wielkiej Brytanii sieć radarów, trzeci – sieć wymiany informacji i przekazywania rozkazów. Duży udział w tym zwycięstwie mieli polscy lotnicy, którzy zestrzelili ponad 200 samolotów niemieckich, a Dywizjon 303, którego piloci zestrzelili 126 maszyn Luftwaffe, był praktycznie najlepszym dywizjonem ze wszystkich dywizjonów walczących w Bitwie o Anglię.

Czytaj dalej

70-lecie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Liceum Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

70-lecie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Liceum Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

W rygorze sanitarnym 10 października 2020 r. obchodzono jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. WETA, bo tak szkoła jest nazywana w Łomży, powstała w 1950 r. jako Technikum Weterynaryjne i była jedną z czterech tego typu szkół istniejących wtedy w kraju.

Czytaj dalej

Odsłonięcie tablicy ku czci śp. Kornela Morawieckiego

30 września 2020 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w pierwszą rocznicę śmierci Kornela Morawieckiego, współzałożyciela Solidarności Walczącej, została odsłonięta tablica pamiątkowa. W tym byłym areszcie przy ulicy Rakowieckiej w 1987 r. śp. Kornel Morawiecki był więziony w całkowitej izolacji. Zmarły w ubiegłym roku Kornel Morawiecki przez wiele lat przewodniczył Solidarności Walczącej a za działalność w opozycji komunistycznej został odznaczony Orderem Orła Białego. W VIII kadencji Sejmu śp. Kornel Morawiecki pełnił funkcję marszałka seniora. Na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przybyło wielu członków Solidarności Walczącej przetrzymywanych w tym miejscu. Czytaj dalej