83. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

83. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

2 stycznia 2022 r. w 83. rocznicę śmierci oddano w Drozdowie hołd jednemu z architektów niepodległej Polski – Romanowi Dmowskiemu. Mszą świętą w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie rozpoczęto tegoroczne obchody oraz uczczono pamięć składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt i śmierć Romana Dmowskiego na dworze Lutosławskich. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, delegacje wojska, straży pożarnej, pracownicy oświaty, członkowie organizacji społecznych oraz mieszkańcy regionu.

Roman Dmowski po raz pierwszy gościł w majątku Lutosławskich w roku 1911 jako chrzestny ojciec Katarzyny Niklewiczównej, córki Marii Lutosławskiej i Mieczysława Niklewicza, jednego ze swych bliższych współpracowników. W późniejszych latach bywał tu wielokrotnie, zawsze serdecznie witany przez domowników. Gdy w 1922 roku nabył Chludowo, przebywał u Niklewiczów w czasie ich pobytu w Warszawie, a ci odwiedzali go w jego majątku. Gdy w roku 1934 sprzedał Chludowo wrócił do Warszawy i zamieszkał na stałe u Niklewiczów. W czerwcu 1938 roku, cała rodzina wraz ze schorowanym już Romanem Dmowski przyjechała do Drozdowa, gdzie spędził ostatnie pół roku swego życia.

W rocznicę śmierci Dmowskiego wspomnieć trzeba pogrzeb sprzed 83 lat, jego patriotyczną atmosferę i doniosłość. Najpierw Dmowskiego żegnała Ziemia Łomżyńska. 5 stycznia mszę św. pogrzebową w łomżyńskiej katedrze odprawił biskup Stanisław Łukomski przy bardzo licznym udziale mieszkańców regionu. W mieście zamknięto sklepy, ludność wyszła na ulice, a na budynkach wywieszono flagi z żałobnym kirem. Trumnę podczas wszystkich uroczystości pogrzebowych, aż do pochówku na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie okrywał sztandar łomżyńskiego Stronnictwa Narodowego. W stolicy za trumną Dmowskiego szło prawie dwieście tysięcy osób.

Senator RP
Marek Adam Komorowski